Valmieras pils kultūrvides centra izveide sākas ar Valmieras pils ZR mūru atjaunošanu un saglabāšanu. Tos paredzēts atjaunot, izmantojot seno mūru būvniecības laikā izmantotajai mūrjavai autentisku materiālu, tādēļ darbu pirmais posms ir saistīts ar seno mūrjavu analīzi, ko ar Valmieras pilsētas pašvaldību noslēgtā būvdarbu veikšanas līguma ietvaros pasūtīja SIA “R.K.C.F.Renesanse”.
Mūrim laboratorijā tika veikti divi pētījumi, kuros analizēja mūrjavu sastāvus 14.-16.gadsimtā būvētajam mūrim un 17.gadsimtā būvētajām mūra daļām. Laboratorisko izmeklēšanu pils mūrjavu paraugiem veica Rīgas Tehniskās universitātes Silikātu materiālu institūta Akmens materiālu konservācijas un restaurācijas centrs, nosakot senās javas ķīmisko sastāvu, granulometrisko jeb javas sastāvā esošo granulu izmēru analīzi, kā arī javas piesāļojumu. Piesāļojuma analīze nosaka piesārņojuma pakāpi ar sāļiem, kas, radot koroziju, var ietekmēt pils mūra materiālu izturību.
Atbilstoši analīžu rezultātiem senā mūrjava veidota no baltkaļķiem. Analizētajos mūrjavas paraugos nav konstatēta šķīstošo sāļu – sulfātu, nitrātu un hlorīdu – klātbūtne, kas kaitīgi varētu ietekmēt pils mūru saglabāšanos. Analīzēs konstatēts, ka vēlāko laiku mūru pielabojumi veikti ar senāko laiku mūrjavai neatbilstošu, cementu saturošu materiālu.
Noslēdzoties šobrīd plānotajiem mūrjavu pētījumiem, tiks veikta pils mūru saglabāšanas un atjaunošanas darbi. Arī tie tiks organizēti arheologa Rūdolfa Brūža uzraudzībā, nepieciešamības gadījumā, veicot papildu arheoloģisko izpēti. Ņemot vērā, ka Valmieras mūra pils ir arī valsts aizsardzībā esošs kultūras piemineklis, informācija par vēsturiskās pils būvēšanā izmantotajām mūrjavām tiek iekļauta arī Latvijas pilsdrupu javu sastāvu datubāzē.
Valmieras pils kultūrvides centra celtniecība tiek īstenota, piesaistot Eiropas Savienības darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” prioritārā virziena “Vides aizsardzības un resursu izmantošanas efektivitāte” 5.5.1. specifiskā atbalsta mērķa “Saglabāt, aizsargāt un attīstīt nozīmīgu kultūras un dabas mantojumu, kā arī attīstīt ar to saistītos pakalpojumus” finansējumu no diviem projektiem – 1.kārtas projekta “Kultūra, vēsture, arhitektūra Gaujas un laika lokos” un 3.kārtas projekta “Valmieras Vēsturiskā centra attīstība”.
Projekta “Kultūra, vēsture, arhitektūra Gaujas un laika lokos” ieviešanai plānots Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) finansējums 1 032 900 EUR, valsts budžeta dotācija pašvaldībai 38 823, 53 EUR un pašvaldības līdzfinansējums 155 294,12 EUR. Projekta “Valmieras Vēsturiskā centra attīstība” ieviešanai plānots ERAF finansējums 2 000 000,00 EUR, valsts budžeta dotācija pašvaldībai 70 588,24 EUR un pašvaldības finansējums 1 409 107,63 EUR.